Projects | Mobile Application Developer

ProjelerProjeler

IOS ve Android mobil uygulamalar, yapay zeka programları ile diğer çalışmalarım listelenmektedir.
03 Temmuz 20182018

Android üzerinde TensorFlow, TensorFlow Lite ve Firebase ML Kit ile uygulamalar geliştirilmiştir.

TensorFlow, veri akış çizgeleri kullanarak sayısal hesaplama için kullanılan açık kaynaklı bir yazılım kütüphanesidir. TensorFlow ile yapılan örnekler:

  • MNIST veri seti ile eğitilmiş bir modelle (Tek katmanlı ve çok katmanlı model) rakam tahmin etme
  • Hava durumu verileri ile eğitilmiş (csv formatında) bir modelle hava sıcaklığı tahmini

TensorFlow Lite , TensorFlow’un mobil ve gömülü cihazlar için hafif bir çözümdür. Düşük gecikme süresi olan mobil cihazlarda makineyle öğrenilmiş modelleri çalıştırmanıza olanak tanır. TensorFlow Lite ile yapılan örnekler:

  • Resimdeki karakteri (Sayı-Harf) tanıma
  • Desen tanıma (Pattern Recognition)
  • Hareket tanıma (Gesture Recognition)
  • Ses tanıma (Voice Recognition)

Firebase ML Kit, Google’ın makine öğrenimi uzmanlığını Android ve iOS uygulamalarına güçlü ve kullanımı kolay bir pakette sunan bir mobil SDK’dır. ML Kit ile yapılan örnekler:

  • Görüntü üzerindeki metinlerin tanınması

Arayüz

Türü

15 Haziran 20182018

Core ML (Core ML, Apple tarafından 2017 yılında yayınlanan makine öğrenmesi framework’üdür) ile (Custom Modeller, MobileNet, SqueezeNet, Places205-GoogLeNet, ResNet50, Inception v3, VGG16) kamera veya galeriden alınan görüntülerle nesne tanımlama örnekleri yapılmıştır (Örnekler: Trafik İşaretleri Tanıma, Köpek Türleri gibi).

Vision Framework ile Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing) örneği ve gelişmiş yüz tanıma örneği yüz bölgesinn tüm özellikleri çıkartılmıştır.

Metin Analizi alanında Google Firebase ML Kit ile ve TesserAct OCR (Tesseract, çeşitli işletim sistemleri için geliştirilen özgür bir optik karakter tanıma motorudur) ile gelişmiş metin tanıma (Text Recognition) örneği yapılmıştır.

Bunların dışında model oluşturma da, IBM Watson servisleri ile Core ML custom model üretme ve modeli kullanma, Core ML Tools ile CoreCaffe de oluşturulan bir modelin Core ML dönüştürülmesi gibi işlemler gerçekleştirilmiştir.

Arayüz

Türü

15 MAYIS 20182018

Bu uygulama ile sahadan veri toplama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uygulama ile etrafında insanları rahatsız eden sorunları hangi kuruma, müdürlüğe bildireceğini bilmeyenler, Bürokrasiye ayıracak vaktin olmayanlar için bu sorunları ilgili ve sorumlu kişilere iletmeyi sağlar.  Bu sorunlar yol bozuklukları, kaldırımlarda ki  eksiklikler, sosyal hizmetlere ait bazı ihbar edilebilen konuları içermektedir.

Arayüz

Türü

05 NISAN 20182018

Eğitim içeriği, en özet bilgilerle ve en hızlı şekilde Android uygulama geliştirme için oluşturulmuştur. İçerik hazırlanırken tüm gereklilikler göz önüne alınmıştır. Orta düzey bir uygulamadaki tüm beklentileri yerine getirebilecek şekilde başarıyla uygulama geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Eğitimin tamamlanmasının ardından, “welcome aktivitye” sahip, “splash screen” bulunan, “Shared Preferences” kullanılmış, arayüzler arası animasyonlu geçişlere sahip, özelleştirilmiş “Dialog” ve “Toast” gibi kullanıcı etkileşim araçlarının da kullanıldığı, “Runtime Permission” kullanılmış olan, kullanıcı giriş, şifremi unuttum gibi “Login” ekranlarına sahip arayüz ile giriş yapılabilen, (Database – Data Caching) anket verilerin alınabildiği “Anket Doldurma” ekranı bulunan ve topladığı verileri iç veritabanına (sqlite) yazabilen, (otomatik offline mod) bu verileri kullanıcıyı etkilemeden ve uygun internet koşullarında servis yardımıyla iletebilen, geçmişte doldurulmuş anketlerin listelendiği ve detay ekranın bulunduğu bir anket uygulaması yazabilecektir.

Dökümanın Güncelleme Zamanı: 01 Aralık 2017

Eğitim PDF ni indir

PDF Görüntüleri

Türü

01 ŞUBAT 20182018

Hukuk bürolarındaki iş süreçlerini, dava süreçlerini, dava dokümanlarını, randevularını, duruşmalarını, müvekkil takiplerini yapabildiği sağlayan Görev takip programıdır.

Arayüz

Türü

01 KASIM 20172017

Bu uygulamanın bir yıllık güncellemeleri tarafımca yapılmıştır. (2017 – 2018)
Toyota’nın yeni mobil uygulaması sayesinde Toyota ayrıcalıklarına, satış ve satış sonrası hizmetlerine bir dokunuşla ulaşılabilir. Güncel kampanyalarımızdan haberdar olunup, modellerimiz hakkında bilgi alınabildiği bir uygulamadır. Toyota’nızın kullanıcı el kitabına kolayca ulaşabildiğiniz, ikaz işaretlerini öğrenilebilir. Park yeri hatırlatıcısı ile aracınızı nereye park ettiğinizi işaretleyebilirsiniz. Acil Durum Menüsü ile kaza anında tutanak tutmanızı sağlayacak “Kaza yaptım”, yolda kalırsanız tek tuşla size ulaşmamızı sağlayacak “Yolda kaldım”, acil durumlarınızda en gerekli telefon numaralarını içeren Acil Yardım numaraları elinizin altında olduğu mobil uygulamadır.

Arayüz

Türü

01 EKİM 20172017

Bu uygulamanın bir yıllık güncellemeleri tarafımca yapılmıştır. (2017 – 2018)
Portakal Çiçeği Karnavalı resmi uygulamasıdır. Karnavala ve Adana’ya dair her şey bu uygulama içindedir. Sadece karnaval zamanı değil, her zaman Adana için referans olarak kullanabilecek bir uygulamadır. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı kullanıcıların daha etkin şekilde yaşayabilmeleri, Adana’nın zengin mutfağı, kültürü ve tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmeleri, Takvim uygulaması ve etkinlik haritası sayesinde hiçbir etkinliği kaçırmamaları için bu uygulamayı geliştirilmiştir.

Arayüz

Türü

01 AĞUSTOS 20162016

İl Trafik Müdürlüklerinin yatay ve dikey saha operasyonlarının yönetildiği mobil uygulamadır. Saha ekipleri mobil uygulama üzerinden online ve offline şekilde çalışabilmektedir. Tüm çalışmaları kayıt altına alınır ve web yönetim portalından tüm ekipler denetlenir, organize edilir.

Arayüz

Türü

06 EYLÜL 20172017

Uygulama ile jiroskop sensörü sayesinde yapılan hareketlerin birbirine benzerlikleri kıyaslanıp belirli bir eşiği aşan (Korelasyon seviyeleri her 3 boyutta göre) hareketlerin birbirinin aynısı olduğuna karar veriliyor.

Bu kıyaslama için korelasyon methodu kullanılır. Uygulamada ilk olarak eğitim hareketleri girilerek kıyas yapılacak hareketler oluşturulur. Daha sonra test hareketine başlanır, hareket tamamlandığında uygulamada ki tüm eğitim hareketleri ile her düzlemde(x,y,z) korelasyon katsayıları ölçülür. En yüksek ve belirlediğimiz eşiği aşan değere sahip olan eğitim hareketi tanımı, test hareketinin tanımamızı sağlar. Bu hareket harf, şekil veya cümle gibi sözcük öbekleri olabilir. Burada hedef işlem başından sonuna yapılan hareketin daha önceden tanımlanmış bir harekete benzetmektir.

Arayüz

Türü

30 AĞUSTOS 20172017

Uygulama ile kayıtlı aile bireylerine ait bazı bilgileri ve tüm özel günleri kayıt edebilirsiniz. Kayıtlı bu özel günlerin kaç saat önceden uyarılması istendiyse o sürede gelen bildirimle takviminizi sık sık kontrol etmeden haberdar olursunuz. Bu uygulama ile unutup ıskaladığınız gün kalmayacaktır. Bunun haricinde uygulama kişileri arama sıklığınızı kontrol edip arama seyrekleşmeye başladığında bildirimle size aramayı unutmuş olabileceğiniz şeklinde de uyarıda bulunur.

Uygulamanın Play Store’daki tam açıklaması:

Family Reminder ile tüm sevdiklerinize ait özel günleri kaydedebilirsiniz. Bu özel günleri için ne zaman uyarılacağınızı seçebilirsiniz. Artık evlilik yıl dönümlerini, doğum günlerini hatta en ufak ayrıntısına kadar özel günlerinizi kaydedin ve sevdiklerinize unutmadığınıza belirtip mutlu edin. Family Reminder ile Sevdiklerinize Dair Herşeyi Hatırlayın.

Arayüz

Türü

20 MART 20172017

Stop Second Call, sizin önemli görüşmelerinizin engellenmemesini hedefleyen bir programdır. Tüm iletişim uygulamalarında kesintisiz iletişimi sağlar. Önemli görüşmelerinizi yaparken 3. kişinin sizi araması ile görüşmeleriniz kesilmeyecek, siz kesintisiz olarak görüşmenize devam edebileceksiniz. Gelebilecek 2. aramalarda kesilmeleri önleyerek görüşmelerinizde kesintisiz sesli ve görüntülü görüşmelerinizin tadını çıkarın.
Önemli görüşmeler esnasında olabilecek kesilmeleri önler. Buna bütün Android uygulamalarında yaptığınız görüşmeler dahildir. Engellenen kişileri listeleyerek daha sonradan bunları görebilmenizi sağlar. Gelen ikinci çağrıları durdurduğu anda size bir sesli bildirim gelir. Böylelikle acil bir durum olup olmadığını kontrol etmenize olanak sağlar. Uygulamaya Kısıtlama Aracı ile telefonunuzda istediğiniz uygulamalara bu kısıtlama verirken istediğiniz uygulamalar içinse kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Arayüz

Türü

12 TEMMUZ 20162016

Uygulamanın amacı yaşlı ve bakıma muhtaç hastaların nabız durumlarını ve konumlarını sürekli kontrol etmektir. Konum izlemede özellikle Alzheimer hastalarının kaybolma vakalarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Nabız ölçümü Android işletim sistemli kol saatlerin içinde bulunan nabız sensörleri ile yapılmaktadır. Tüm veriler Hasta Takibi Merkezine aktarılarak kayıt altında tutulmaktadır. Nabız ve konum için kısıt veya alarmlar oluşturulabilmektedir. Bu alarmlar sayesinde, örneğin nabız değerlerinin belirtilen aralıktan farklı bir değer okunması durumunda hastanın kontrol yetkisindeki kişiler bilgilendirilir. Bu durum konum içinde geçerlidir, örneğin belirlenmiş bir alandan çıkan hastanın kontrol yetkisindeki kişileri bilgilendirmektedir.

Arayüz

Türü

23 MAYIS 20162016

Model, tedarikçilerden satış toplama merkezine sıfır parça (komponent) ve sıfır ürün satışı yaparken, diğer taraftan satış toplama merkezleri aynı zamanda geri dönen ürünleri toplamakta ve bu ürünlerin belirlenen değer seviyelerine göre de tamir, komple demontaj ve atık seçeneklerine göndermektedir. Bu şekilde ileri ve tersine bir akış söz konusudur. Çalışmamdaki modelimi GAMS paket programında çözdürülebilmektedir(GAMS optimizasyon modellerini çözüme ulaştıran bir paket programdır) fakat problem GAMS te küçük boyutlu problemler için çözüme ulaşırken, tesis sayılarını arttırdığında çözümün  uzun süreler aldığını ve uzun sürelere rağmen optimal çözümler elde edilmemiştir. Bu problem NP hard problem sınıfında, Genetık algorıma ile yaklaşık kısa sürede yaklaşık çözümler elde etmek istenmiştir. Model yapısı çok basit olup, sadece tedarikçi, fabrika ve dağıtım merkezlerinin açma kapama kararlarını sezgisel algoritma karar verip, geri kalan cebirsel işlemlerş GAMS paket programı ile çözmüştür. Yani tüm model komple genetik algoritma değilde Hibrit olarak çözülmüştür..

Arayüz

Türü

04 NİSAN 20162016

Uygulama, sahadaki personelin çalışmasını kontrol etme ve batarya tüketmeden konum takibini yapmaktadır. Çalışma kontrolü, görev yerine ait önceden tanımlı barkot okutularak yapılabildiği gibi, talep halinde fotoğraf çekme (kesinlikle kamera dışından alınması engellenmektedir), imza alma, form doldurma, video çekme, NFC okutma gibi birçok fonksiyonla da yapılmaktadır.

Uygulama hiçbir anormal kullanıma (uygulama belirlediğiniz şifre girilmeden kaldırılamaz, durdurulamaz, sahta konum veya diğer işlemler yapılamaz) izin vermediği için direkt personelin çalışma performansını ölçebilirsiniz. Personel cihazın saatiyle oynasa dahi gerçek zamanlı işlemler yapmaktadır. Çevirimdışı çalışabildiği için internet paketinizde olmasına gerek yoktur wifi bulduğu anda tüm verileri sisteme aktarabilmektedir.

Uygulamanın bağlı olduğu web arayüzde bulunmaktadır, web ara yüzden çalışma veya konum raporları alınabilmektedir.

Arayüz

Türü

25 ŞUBAT 20162016

Afet öncesinde hazırlık, bilgilendirme gibi fonksiyonları içerir. Afet anında oluşan durumla ilgili bilgi gönderme ile hasar tespitini hızlandırma ve gerekli destek temini hedeflenmiştir. Afet sonrasında da hızlı şekilde organize olma ve ihtiyaçların periyodik ve sağlıklı bir şekilde karşılanması hedeflenmiştir.

Uygulama ile kullanıcının bulunduğu bölgede gerçekleşen depremlerin harita üzerinde gösterimi yapılmaktadır. Bu sayede artçı ve diğer ana depremlerin izlenmesi sağlanabilir. Anlık duyurular ile afet anında ihtiyaçların doğru yönetilmesi sağlanabilir. Örneğin yiyecek ve barınma nereden temin edileceğine yönelik sürekli duyurular ile afetzedelerin ihtiyaçları hızlı ve doğru biçimde giderilebilir. Uygulamada bulunan afet çantam bölümü ile deprem veya benzer afetlere hazırlık yapılması sağlanabilir. Anket Gönder menü seçeneği ile oluşan hasarın ilk andan itibaren tespiti hızlandırılabilir. Temelde uygulamanın amacı afet öncesi, anı ve sonrasında afetzedeleri en iyi şekilde yönetilmesini sağlamaktır.

Arayüz

Türü

12 ŞUBAT 20162016

Mobil Kent Rehberi Uygulaması; il merkezi için, kente gelen yerli-yabancı turistlerin tarihi, kültürel ve turistik mekanlara ulaşabilmesini ve bu mekanlar hakkında bilgi edinebilmesini amaçlamaktadır.

Uygulama ile il merkezi içerisindeki hastaneler, kafeler, camiler, bankalar, akaryakıt istasyonları, kamu hizmetleri, okullar, alış-veriş merkezleri, taksi, otobüs ve tramvay durakları, müzeler gibi noktaları içermektedir. Ayrıca sahip olduğu toplu taşıma menüsü ile gidilmek istenen mekanlara, il merkezinde bulunan tramvay ve otobüs hatlarını kullanarak kişinin bulunduğu noktadan kolaylıkla ulaşabilmesine olanak sağlamaktadır.

Arayüz

Türü

05 OCAK 20162016

Xamarin platformunda IOS ve Android işletim sistemleri için geliştirilmiştir. PT Agent uygulamasının verilerini Check-In ile aktarma uygulamasıdır.

Uygulama, başka bir uygulama olan PT Agent Uygulamasının yüklü bulunduğu cihaz hakkındaki şifrelenmiş bilgileri ana merkeze aktarmaktadır. Promotörlerin içinde bulunduğu gruplar arasında mesajlaşma özelliği bulunmaktadır. Mesajlaşma da fotoğraf paylaşımı da yapılabilmektedir. Uygulama ile Promotörlerin yapmış olduğu satış verileri de aktarılabilmektedir. Promotöre ait duyurular görüntüleme fonksiyonlarına sahiptir.

Arayüz

Türü

30 AĞUSTOS 20152015

Uygulama ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 65355440-403.03.04/1278 Sayılı 19/09/2014 tarihli genelgesindeki şartlarını sağlayan VFR uçuş yapan hava araçlarına sivil hava araçları takip etmek amaçlanmıştır. Bu uygulama ile 2014-2015 arası yukarıdaki tanıma (VFR) uyan hava araçlarının 150 tanesinde aktif kullanılmıştır. Uygulama Android işletim sistemine sahip tablet veya telefon üzerinde üzerinde çalışıp, her açıldığında arka planda otomatik olarak başlar. Motor çalışma (Uçağın veya helikpter motoru ) durumunu özel bir algoritma ile tespit eder ve diğer konum bilgilerini bağlantı durumunu da göz önüne alarak uygun durumda sistemle paylaşır. Uygulama saniyede iki defa tabletin tüm konum, ivme verilerini kendi depolama alanına kaydeder, her 10 saniyede birde verileri ana takip sisteme iletir. Uygulamanın bu işlemleri yapması için tableti çalıştırmak yeterlidir, uygulama gerekli olan tüm adımları otomatik gerçekleştirir.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/hava-araclari-takip-sistemi-vfr-ucus-yapan-hava-araclarina-android/

Arayüz

Türü

12 OCAK 20152015

Çalışmada ağırlıkları ve diğer Nodelerle ilişkileri verilmiş bir uzayda en yüksek ağırlığa sahip alt grafın bulunması amaçlanmıştır. Çalışma sonunda büyük bir arama uzayına rağmen doğru çaprazlama şekli ve oranı sayesinde çok kenarlı graflar bulunmuştur. Projede bu çalışma için en uygun olan Rulet tekeri çaprazlama modeli kullanılmıştır. Problemin Genetik Algortima ile çözümü için geliştirilen uygulama, c#(sharp) programlama dili ile yazılmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-maksimum-agirlikli-clique-problemi-mwcp-genetik-algoritma-c/

Arayüz

Türü

10 ARALIK 20142014

Çalışmada bir firmanın otobüs montajlama sistemindeki iş kaybını genetik algortima kullanarak en aza indirgemeye çalışılmıştır. Sistemdeki kısıtlar ve çift taraflı oluşu iş kayıplarını artırmaktadır. Proje normalde 658 dk. iş gücü kaybını, 187 dk. düşürmüştür. Problemin Genetik Algortima ile çözümü için geliştirilen uygulama, c#(sharp) programlama dili ile yazılmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-cift-tarafli-montaj-hatti-dengeleme-csharp/

Arayüz

Türü

10 EKİM 20142014

Çalışmada bir kroki üzerinde bulunan noktalar arası rota ve yolun Genetik algortima ile bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada genetik algoritmanın kullanılmasının nedeni, genetik algoritmanın problemin doğasıyla ilgili herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymamasıdır. Temelinde gezgin satıcı problemine benzeyen çalışmanın , gezgin satıcı problemine benzer problemler içinde çözüm olması amaçlanmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-kullanilarak-noktadan-noktaya-yol-ve-rota-planlama-csharp/

Arayüz

Türü

16 MAYIS 20122012

Bu çalışmada göğüs kanseri verileri üzerine bir veri madenciliği uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama ile göğüs kanseri verilerinden iyi huylu kanser verilerini yüksek doğrulukla tahmin edilmesi amaçlanmıştır. İyi huylu kanser verilerinin tahmin edilmesinin nedeni eldeki verilerle bir kanser verilerine test işlemi uygulamadan ilk anda teşhis edilmesini sağlamaktır.

İndir veya görüntüle : Bitirme Projesi

Arayüz

Türü

10 NİSAN 20122012

Çalışmada, öğrenme metodu için geri yayılım metodu, aktivasyon fonksiyonu için basamak fonksiyonu, ağırlık güncellemeleri için Hebbian Kuralı kullanılmıştır. Geliştirilen uygulama, PIC Assembly dili ile PIC16F84 mikrodenetleyicisi için kodlanmıştır. Uygulama, öğrenme işlemini başarı ile gerçekleştirerek, denenen tüm giriş verileri için doğru sonuçlar üretmiştir.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/yapay-sinir-agi-ile-xor-kapisi-pic-assembly/

https://www.bulentsiyah.com/yapay-sinir-agi-ile-and-kapisi-pic-assembly/

Arayüz

Türü

10 HAZIRAN 20162016

Uygulamanın amacı önceden tanımlanmış olan wifi bağlantılarına gün içerisinde erişimin sağlandığı ilk ve son anları izlemek. Elde edilen veriler ile iş yerine giriş ve çıkış zamanlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Sisteme bağlanırken cihaz imei veya mac adresi gibi ayırıcı bilgiler kullanılacağı için herhangi bir yanıltıcı bilginin (Başkasının yerine login olma önlenmiştir) önüne geçilmektedir. Cihazın tüm wifi ayarları dinlendiği için wifi ayarlarının açılıp kapatılması gibi zamanlarda ayrıca izlenmektedir.

Arayüz

Türü

6 MART 20162016

Uygulamanın amacı Barkod’u bulunan bir belgenin taratılarak sistemde sorgulanması ve belgeyle ilgili bir yapılan işlemlerin fotoğraflanıp sisteme gönderilmesi iletilmesi sağlanmıştır. Çekilen fotoğraf üzerinde kırpma işlemleri de yapılabilmektedir.

Uygulama belgeleri taratma ve fotoğraf çekme fonksiyonları ile farklı işlemler için özelleştirilebilir. Örneğin Müşterisini ait tanımlayıcı bir Barkod okutularak müşteri hakkında bilgiler alındıktan sonra varsa bir görüşme veya anlaşma detayı fotoğraflanarak sisteme başarılı bir şekilde iletilebilir.

Arayüz

Türü

01 ARALIK 2015 2015

Uygulama bağlı olduğu medya sunucunun görüntü ve anons dosyalarının oynatma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Uygulama aynı zamanda RTMP Client özelliği ile mevcut yayın durumuna gösterebilmektedir. Uygulama hiçbir şekilde ekrandan kaldırılamayan, herhangi bir çökmeye rağmen tekrar başlayan ve kendi kendini güncelleyip açılma gibi özellikleri mevcuttur. Ayrıca iç veritabanına sistemin durumunu da loglayabilmektedir.

Arayüz

Türü

21 EKİM 20152015

Uygulama Xamarin platformunda IOS ve Android işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Uygulama ile personellerinizi görevlendirerek herhangi bir konuyla ilgili yerlere gidip checkin yaparak, görevin konumlarını belirlemeleri amaçlanmıştır. Tüm veriler sunucu tarafına aktarılır. Web ara yüzünde görev yönetme, verileri harita ekranından görüntüleme ve değerlendirme işlemleri yapılabilmektedir.

Arayüz

Türü

20 TEMMUZ 20152015

Uygulama, cihaz hakkındaki kullanım istatistiklerini tutar. Yüklü olduğu cihazın kullanım veya gösterim sıklığını ölçerek temel kullanım istatistiklerini tutar. Bu istatistikler, cihazın ekran ara yüzünün kaç defa açıldığı, ara yüzün en son açıldığı zaman, cihazın toplam açık kalma süresi, batarya durumu, ortalama tüketimi ve şarj olma durumu gibi bilgilerdir. Bu bilgiler özel şifreleme algoritması ile şifrelenip QR koda dönüştürülür. Bilgiler Promotör Denetleme ve Veri Aktarım  veya Promotörün kendine ait kod ve şifresi ile ana merkezde raporlanmak için aktarılır.

Arayüz

Türü

18 MAYIS 20152015

Uygulamayla tablet arayüzünden kendi konumu ve etrafındaki diğer minibüs araçlarıyla olan mesafe ve süre bilgilerini bulunduğu ekranlar mevcuttur. Bunun dışında tablet ön ve arka kamerasına bağlanıp anlık canlı izleme imkanı sunar. Canlı yayın talebini alan tablet, kullanıcıdan bağımsız tablet kamerasını açıp görüntüyü aktarır. Uygulama sürekli olarak görüntüleri tablet içine döngüsel kaydedip kaza anında kullanılabilir delil haline getirir.

Arayüz

Türü

18 NİSAN 20152015

Uygulama ile sahada görev yapan personele görev atama, personeli takip etme, görevi yerine getirme performansını denetleme (işleri toplam bitirme süresi ve doğru yerde göre yaptığına emin olma) ile iş verimini yükseltmek haricinde bilgi topla ve aktarma işlemini otomatik hale getirmek amaçlanmıştır. Sahadaki personele atabilecek görevler: Ziyaret gerçekleştirme, form doldurma, fotoğraf çektirme, anket yapma, barkod okutma, imza alma gibi işlemlerden oluşur. Bu görevler sistem tarafından veya personel tarafından tablete eklenebilir. Uygulama aynı zamanda çevirim dışı çalışma özelliğine sahip olduğundan her zaman internet bağlantısı gerektirmez.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/saha-operasyonlari-uygulamasi-android/

Arayüz

Türü

16 MART 20152015

Uygulamayla yüklü telefonda hiçbir şekilde durdurulamayan, silinemeyen ve arka planda çalışan bir takip uygulamasıdır. Uygulama ana uygulamalar menüsünde gizlenmektedir. GPS in yüksek batarya tüketimini önlemek için algoritma geliştirilmiştir. Örneğin bu algortimada kapalı mekanda olduğu müddetçe GPS araması yapılmayarak batarya tasarruf sağlar. Uygulama GPS harici ağ konum verilerini de sistemle paylaşabilmektedir.

Arayüz

Türü

10 KASIM 20142014

Çalışmada bir firmaya ait farklı taşıma hacmine sahip araçlarla en az araç ve en az yol gidilecek şekilde rotalama amaçlanmıştır. Çalışmada ikili turnuva methodu kullanılmıştır. Çalışma sonunda, araç sayısına göre yapılan nesil ve birey sayısı ayarının ardından tasarruflu değerler üretilmiştir. Problemin Genetik Algortima ile çözümü için geliştirilen uygulama, c#(sharp) programlama dili ile yazılmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-arac-rotalama-problemi-genetik-algoritma-c/

Arayüz

Türü

13 MART 20122012

Bu çalışmada, göğüs kanseri öznitelik vektörlerinin destek vektör makineleri ve yapay sinir ağları (çok katmanlı algılayıcı) ile sınıflandırılmasına dayalı bir gögüs kanseri teşhisi yapılmaktadır. Teşhis için kullanılan yapay sinir ağları çok katmanlı algılayıcılar(Multi Layer Perceptron)’dır. Destek vektör makinaları(Support Vector Machine ) ise SVM-Lineer, SVM-Polinomsal ve SVM-Radyal Tabanlı modeller alınmıştır. Sınıflandırma işleminde kullanıcak olan gögüs kanseri verileri Wisconsin Diagnostic Breast Cancer (WDBC) dataseti alınarak, oluşturulan veri formatı WEKA paket programında uygulanmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/destek-vektor-makineleri-ve-cok-katmanli-algilayicilar-ile-gogus-kanseri-teshisi/

Arayüz

Türü

10 MART 20122012

Bu çalışmada, spor metinlerine ait olan öznitelik vektörlerinin Naive Bayes ile sınıflandırılmasına dayalı bir spor metni tahmini yapılmaktadır. Çalışmada veri seti farklı kullanılarak sınıflandırmanın başarısı incelenmiştir. Farklı kullanımdan kasıt, veri setinin eğitim ve test amaçlı olarak kullanılan verilerin sayısının değiştirilmesidir. Çalışmada bulunan spor metinleri futbol, basketbol, tenis olmak üzere üç sınıf seçilmiştir. Elde edilen özellik vektörünün başarısı, Naive Bayes sınıflandırma yöntemi ile en yüksek %80 olarak alınmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: https://www.bulentsiyah.com/naive-bayes-ile-spor-metinleri-siniflandirma/

Arayüz

Türü