IBM Watson Servis ile CoreML için Custom Model Üretme

Apple geçtiğimiz günlerde IBM ile işbirliği yaparak, CoreML için makine öğrenimi modellerini eğitmek üzere IBM’in Watson hizmetinden(servislerinden) yararlandığını duyurdu. Yani, artık cihazınız çevrimdışı olduğunda bile, iPhone ve iPad’de Watson makine öğrenim modellerinden yararlanan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Uygulamalarınız görüntüleri hızlı bir şekilde analiz edebilir, görsel içeriği doğru bir şekilde sınıflandırabilir ve Watson Servislerini kullanarak modelleri kolayca eğitebilir. Detaylı bilgi için https://developer.apple.com/ibm/

IBM Watson New York merkezli IBM firması tarafından geliştirilen bir yapay zeka programı. Watson’nın en önemli yeteneklerinden biri mükemmel bir veri analizi kabiliyetine sahip olması. Milyarlarca veri içerisinde çok hızlı bir şekilde tarama gerçekleştirerek, doğal dilde sorulan sorulara cevap verebiliyor. Watson süper bilgisayarı 80 teraflop hızında yani saniyede 80 trilyon adet kayan nokta (floating point) işlemi yapabiliyor. Ayrıca süper bilgisayar yüksek kabiliyetli insan fonksiyonlarına cevap verebilmek için 6 milyondan fazla mantık kuralına karşılık gelen 200 milyondan fazla sayfa bilgiyi veri deposunda barındırıyor. Watson barındırdığı yapay zeka algoritmalarıyla da birçok çözümlenmesi zor soruna çözüm sunabiliyor. Watson süper bilgisayarı temel olarak aşağıdaki bileşenleri bünyesinde barındırıyor.

Model oluşturma aşamaları

https://www.ibm.com/cloud/apple-developer  Kayıt açmakla başlayabiliriz.


 

Catalog butonuna tıklayıp servislere bakalım.

Visual Recognition seçtikten sonra

Burada ödeme planına göre en azından test imkanımız mevcut.
Create butonu ile Visual Recognition kullanmaya başlayalım.

Launch tool tıklayalım


 


 


 

önceden hazırladığım 30-40 arası (her meyve turu için) klasor isimlerini zipledim ve resimdeki gibi modele ekledim.


 


  

model hazır şimdi test edelim

Modeli iOS uygulamamızdan kullanmak üzere indirmek için

IBM Watson ile ilgili diğer bilgiler

Aşağıdaki yazı kaynakları: http://www.endustri40.com/ibm-watson-4-sanayi-devrimine-onculuk-edecek/
http://endustriciler.com/ibm-watson-bir-dunya-yetenek-geliyor/

IBM’in geliştirdiği uygulama, ek bir program ya da kurulum olmaksızın bir şirketin üretim sahasındaki makineler için yapay zeka kullanımını mümkün kılıyor. Watson’ın tüm işlevleri dahil olmak üzere tüm uygulama mantığı IBM Cloud sisteminden çıkarılmış. Sistemde bir grafiksel kullanıcı arayüzünün Watson’ın arızalı makine hakkında bilgi edinmesinin sağlaması adına kullanıcılar el kitaplarını, fotoğrafları ve grafikleri görüntü tanıma ve diğer ilgili verilere yardımcı olması için IBM Cloud’a yüklerler. Bu yüklenen veriler Watson’ın bilgi birikiminin temellerini oluşturur.

IBM, Watson’ın şirketlerin kendi özel ihtiyaçlarına adapte olabilmesi ve yapay zekanın servis teknisyenlerine yardımcı olabilmesi için uygulamanın kaynak kodlarını kendi bünyesinde barındırıyor. Watson ile özgürce iletişim kurulabilmesine izin verilmesindeki amaç teknik kitapçıklarda ve eğitim oturumlarında paylaşılan bilginin avantajlarından yararlanmak.

Daha bilinçli kararlar vermek ve üretimde sistemleri en verimli şekilde optimize edebilmek için geniş IoT verilerinden yararlanan Watson IoT platformu, kullanıcılara kolaylık sağlamak adına Endüstri 4.0’ın temellerini oluşturan daha birçok çeşitli teknolojiden de faydalanıyor. Bunlardan birkaçı da şu şekilde:

► Doğal Dil İşleme ve Watson

Watson sözcüklerle kullanıcının vermek istediği anlam ve niyeti arasında otomatik bir bağlantı kurarak diğer veri kaynaklarıyla ilişkili belirli bir çözüm sunabiliyor. Bu yapı iletişimden diller arası çeviriye, metni sese dönüştürmeden kavram öngörülerine kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

► Makine Öğrenimi ve Watson

Watson süper bilgisayarı veri işlemeyi otomatikleştiren ve öğrenilen verileri sistem önceliklerine göre sınıflandırabilen bir makine öğrenimi algoritmasını da içeriyor. Makine öğrenimi sayesinde Watson belli koşullarda beklenen sorunlar oluştuğunda bu sorunları otomatik olarak anlamlandırabiliyor ve bu verileri IoT verilerine entegre edebiliyor.

► Watson Görüntü Analitiği

Watson video verilerindeki modelleri ve görünümleri yapısal olarak izleyebiliyor. Bu yapı geçmiş olaylar ışığında oluşan verileri yeni oluşan durumları daha iyi anlamlandırmak için makine öğrenimi verileriyle bir araya getirebiliyor.

► Watson Metin Analitiği

Bu yapı kaynaklardaki büyük hacimli verilerde ilişkilendirmeler elde etmek için web tarayıcı günlüklerini, yorumlarını, teknisyen bakım günlüklerini ve çağrı merkezi görüşme kayıtlarını sorunlara daha kolay çözümler bulabilmek amacıyla analiz ediyor. IBM’in süper bilgisayarı ile nesnelerin interneti teknolojisinin entegrasyonu sahip olduğu hız ve birçok yazılımsal algoritmalarıyla gelecekte birçok endüstriyel unsuru hem somut hem de soyut olarak değiştirecek gibi görünüyor.