Android Shared Preferences Kullanımı ve Ayarlar Arayüzü, “Welcome” Tanıtım Arayüzleri Örneği

Android uygulamanız içerisinde bir depolama biçimi olan SharedPreferences, uygulama önbellekleme kısmında bulunur. Uygulama silinmediği yada önbelleğini temizlenmediği sürece uygulama hafızasında yer edinir. SharedPreferences ile oluşturduğumuz veriler kullandığımız android cihazımızda xml dosyası olarak depolanmaktadır. Veriler xml‘de tutulduğu için genel olarak bir boyut sınırı yok fakat xml boyutu 1Mb‘ti aşarsa bazı telefonlarda uygulama çökme problemi oluşabiliyor. Bu yüzden büyük verileri depolamayı düşünüyorsanız sqlite kullanmanız gerekmektedir. SharedPreferences sadece ayar veya kullanıcıya ait bazı bilgileri saklamak amacıyla kullanılabilir. SharedPreferences kullanarak string,int,boolean,float,long tipinde veriler kaydedebiliriz.

Login bilgileri saklama örneği

Örnek kodlar: MainActivity, PrefManager ve activity_main.xml  incelenmelidir.

https://github.com/bulentsiyah/Android_Shared_Preferences_Kullanimi_ve_Ayarlar_Arayuzu__Welcome_Aktivity_Ornegi

Diğer bir uygulamanın Shared Preferences verileri okuma
Bir uygulama, kendi Shared Preferences dosyasının diğer uygulamalar tarafından okunması iznini vererek veri paylaşımı yapabilir. Bu kullanım biçimi şöyle düşünülebilir, aynı kişi veya kuruma ait iki ayrı uygulama ortak giriş bilgilerini veya ayar dosyasını kullanarak çalışması sağlamak için kullanılabilir.

Örnek kodlar: BaskaUygulamaninDosyasi ve activity_baska_uygulamanin_dosyasi.xml incelenmelidir.
https://github.com/bulentsiyah/Android_Shared_Preferences_Kullanimi_ve_Ayarlar_Arayuzu__Welcome_Aktivity_Ornegi

Ayarlar Örneği
Bu örnekte amaç uygulama ait tüm kullanım seçenekleri tek yerde toplamak. Ayarlar bölümü iç içe kategoriler şeklinde yapılabilir, örneğin Android Studio içerisinde “settings” şablonu seçildiğinde önce ayar başlıkları ardından her bir başlığa ait ayar işlemlerine erişiebilir. Bu örnkte ise başlıksız direkt ayar dosyası örneği eklenmiştir, detay işlemler için “settings” şablonu seçilebilir.


Örnek kodlar: AyarlarActivity ve settings.xml incelenmelidir.
https://github.com/bulentsiyah/Android_Shared_Preferences_Kullanimi_ve_Ayarlar_Arayuzu__Welcome_Aktivity_Ornegi

“Welcome” Tanıtım Arayüzleri
“Welcome” tanıtım arayüzleri, ilk yüklemede veya bir güncelleme yayınlandığında kullanım kolaylığı sağlayan veya kısa bilgiler içeren arayüz geçişlerinden oluşur. Aşağıdaki örnek https://www.androidhive.info/2016/05/android-build-intro-slider-app/ alınmıştır. Bu örnek dışında https://github.com/stephentuso/welcome-android projeside incelenebilir.

Örnek kodlar: https://github.com/bulentsiyah/Android_Tanitim_Arayuzleri_Ornegi