16F84 ile Led yakma ve Proteus İsis Simülasyonu

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İşlemler adım adım şöyle gerçekleştirilir.

1-Led yakma programı herhangi bir not defteri ile PIC Assembly komutu ile yazılır. Dosya asm formatında kaydedilir. Bu komutlar şöyledir:

2- Proteus isis programı çalıştırılır. Pick from library butonu ile (Sol tarafta P harfi ile belirtilen buton) 16f84A devresi seçilir ve çalışma alanına taşınır. Ledin çalışmaya başlamasını sağlayan button da aynı yöntem ile çalışma alanına getirilir. Button burada şart değil ama programda kullanıldığı için gereklidir. Kodlara bakılınca button neden eklendiği anlaşılır. Bunların dışında +5v’ta ihtiyaç vardır. Bunun için soldaki listede Subcircuit Mode yazan buttona tıkladıktan sonra power ekleyeceğiz. Power bir ucu buttona bağlı olucak. Button diğer ucuda RA0 bacağına bağlı olmalıdır. +5v verilmesinin nedeni A0 bacağına 1 gelip gelmediği kontrolunu program içinde yaptığımız için gereklidir. Çünkü bu bilgiye göre program akışı devam eder.

3- LEWDYAKMA.ASM dosyasını yapılan devreyi çalıştırması için üst menüden Source, Add/Remove Files seçeneğini seçilir. Açılan kısımda Source Code Filename kısmında new seçeneği ile LEDYAKMA.ASM dosyasını seçmeliyiz.  Ok düğmesini ile ekranı kapatıp, yine üst menüden Edit,  Find And Edit Component seçeneği ile devrenin adını yazmalıyız. Örneğin U1 olucak muhtemelen devre adı. Bunu seçtikten sonra çıkan adımda OK seçeneğini tıklayıp devreyi çaılştırabilir.