Projects | Mobile App Developer

ProjelerProjeler

IOS ve Android mobil uygulamalar, yapay zeka programları ile diğer çalışmalarım listelenmektedir.
06 EYLÜL 20172017

Uygulama ile jiroskop sensörü sayesinde yapılan hareketlerin birbirine benzerlikleri kıyaslanıp belirli bir eşiği aşan (Korelasyon seviyeleri her 3 boyutta göre) hareketlerin birbirinin aynısı olduğuna karar veriliyor.

Bu kıyaslama için korelasyon methodu kullanılır. Uygulamada ilk olarak eğitim hareketleri girilerek kıyas yapılacak hareketler oluşturulur. Daha sonra test hareketine başlanır, hareket tamamlandığında uygulamaki tüm eğitim hareketleri ile her düzlemde(x,y,z) korelasyon katsayıları ölçülür. En yüksek ve belirlediğimiz eşiği aşan değere sahip olan eğitim hareketi tanımı, test hareketinin tanımamızı sağlar. Bu hareket harf, şekil veya cümle gibi sözcük öbekleri olabilir. Burada hedef işlem başından sonuna yapılan hareketin daha önceden tanımlanmış bir harekete benzetmektir.

Arayüz

Türü

androidphone

30 AĞUSTOS 20172017

Uygulama ile kayıtlı aile bireylerine ait bazı bilgileri ve tüm özel günleri kayıt edebilirsiniz. Kayıtlı bu özel günlerin kaç saat önceden uyarılması istendiyse o sürede gelen bildirimle takviminizi sık sık kontrol etmeden haberdar olursunuz. Bu uygulama ile unutup ıskaladığınız gün kalmayacaktır. Bunun haricinde uygulama kişileri arama sıklığınızı kontrol edip arama seyrekleşmeye başladığında bildirimle size aramayı unutmuş olabileceğiniz şeklinde de uyarıda bulunur.

Uygulamanın Play Store’daki tam açıklaması:

Family Reminder ile tüm sevdiklerinize ait özel günleri kaydedebilirsiniz. Bu özel günleri için ne zaman uyarılacağınızı seçebilirsiniz. Artık evlilik yıl dönümlerini, doğum günlerini hatta en ufak ayrıntısına kadar özel günlerinizi kaydedin ve sevdiklerinize unutmadığınıza belirtip mutlu edin. Family Reminder ile Sevdiklerinize Dair Herşeyi Hatırlayın.

Arayüz

Türü

androidphone

20 MART 20172017

Stop Second Call, sizin önemli görüşmelerinizin engellenmemesini hedefleyen bir programdır. Tüm iletişim uygulamalarında kesintisiz iletişimi sağlar. Önemli görüşmelerinizi yaparken 3. kişinin sizi araması ile görüşmeleriniz kesilmeyecek, siz kesintisiz olarak görüşmenize devam edebileceksiniz. Gelebilecek 2. aramalarda kesilmeleri önleyerek görüşmelerinizde kesintisiz sesli ve görüntülü görüşmelerinizin tadını çıkarın.
Önemli görüşmeler esnasında olabilecek kesilmeleri önler. Buna bütün Android uygulamalarında yaptığınız görüşmeler dahildir. Engellenen kişileri listeleyerek daha sonradan bunları görebilmenizi sağlar. Gelen ikinci çağrıları durdurduğu anda size bir sesli bildirim gelir. Böylelikle acil bir durum olup olmadığını kontrol etmenize olanak sağlar. Uygulamaya Kısıtlama Aracı ile telefonunuzda istediğiniz uygulamalara bu kısıtlama verirken istediğiniz uygulamalar içinse kısıtlamayı kaldırabilirsiniz.

Arayüz

Türü

androidphone

12 TEMMUZ 20162016

Uygulamanın amacı yaşlı ve bakıma muhtaç hastaların nabız durumlarını ve konumlarını sürekli kontrol etmektir. Konum izlemede özellikle Alzheimer hastalarının kaybolma vakalarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Nabız ölçümü Android işletim sistemli kol saatlerin içinde bulunan nabız sensörleri ile yapılmaktadır. Tüm veriler Hasta Takibi Merkezine aktarılarak kayıt altında tutulmaktadır. Nabız ve konum için kısıt veya alarmlar oluşturulabilmektedir. Bu alarmlar sayesinde, örneğin nabız değerlerinin belirtilen aralıktan farklı bir değer okunması durumunda hastanın kontrol yetkisindeki kişiler bilgilendirilir. Bu durum konum içinde geçerlidir, örneğin belirlenmiş bir alandan çıkan hastanın kontrol yetkisindeki kişileri bilgilendirmektedir.

Arayüz

Türü

androidphone

23 MAYIS 20162016

 Model, tedarikçilerden satış toplama merkezine sıfır parça (komponent) ve sıfır ürün satışı yaparken, diğer taraftan satış toplama merkezleri aynı zamanda geri dönen ürünleri toplamakta ve bu ürünlerin belirlenen değer seviyelerine göre de tamir, komple demontaj ve atık seçeneklerine göndermektedir. Bu şekilde ileri ve tersine bir akış söz konusudur. Çalışmamdaki modelimi GAMS paket programında çözdürülebilmektedir(GAMS optimizasyon modellerini çözüme ulaştıran bir paket programdır) fakat problem GAMS te küçük boyutlu problemler için çözüme ulaşırken, tesis sayılarını arttırdığında çözümün  uzun süreler aldığını ve uzun sürelere rağmen optimal çözümler elde edilmemiştir. Bu problem NP hard problem sınıfında, Genetık algorıma ile yaklaşık kısa sürede yaklaşık çözümler elde etmek istenmiştir. Model yapısı çok basit olup, sadece tedarikçi, fabrika ve dağıtım merkezlerinin açma kapama kararlarını sezgisel algoritma karar verip, geri kalan cebirsel işlemlerş GAMS paket programı ile çözmüştür. Yani tüm model komple genetik algoritma değilde Hibrit olarak çözülmüştür..

Arayüz

Türü

04 NİSAN 20162016

Uygulama, sahadaki personelin çalışmasını kontrol etme ve batarya tüketmeden konum takibini yapmaktadır. Çalışma kontrolü, görev yerine ait önceden tanımlı barkot okutularak yapılabildiği gibi, talep halinde fotoğraf çekme (kesinlikle kamera dışından alınması engellenmektedir), imza alma, form doldurma, video çekme, NFC okutma gibi birçok fonksiyonla da yapılmaktadır.

Uygulama hiçbir anormal kullanıma (uygulama belirlediğiniz şifre girilmeden kaldırılamaz, durdurulamaz, sahta konum veya diğer işlemler yapılamaz) izin vermediği için direkt personelin çalışma performansını ölçebilirsiniz. Personel cihazın saatiyle oynasa dahi gerçek zamanlı işlemler yapmaktadır. Çevirimdışı çalışabildiği için internet paketinizde olmasına gerek yoktur wifi bulduğu anda tüm verileri sisteme aktarabilmektedir.

Uygulamanın bağlı olduğu web arayüzde bulunmaktadır, web ara yüzden çalışma veya konum raporları alınabilmektedir.

Arayüz

Türü

25 ŞUBAT 20162016

Afet öncesinde hazırlık, bilgilendirme gibi fonksiyonları içerir. Afet anında oluşan durumla ilgili bilgi gönderme ile hasar tespitini hızlandırma ve gerekli destek temini hedeflenmiştir. Afet sonrasında da hızlı şekilde organize olma ve ihtiyaçların periyodik ve sağlıklı bir şekilde karşılanması hedeflenmiştir.

Uygulama ile kullanıcının bulunduğu bölgede gerçekleşen depremlerin harita üzerinde gösterimi yapılmaktadır. Bu sayede artçı ve diğer ana depremlerin izlenmesi sağlanabilir. Anlık duyurular ile afet anında ihtiyaçların doğru yönetilmesi sağlanabilir. Örneğin yiyecek ve barınma nereden temin edileceğine yönelik sürekli duyurular ile afetzedelerin ihtiyaçları hızlı ve doğru biçimde giderilebilir. Uygulamada bulunan afet çantam bölümü ile deprem veya benzer afetlere hazırlık yapılması sağlanabilir. Anket Gönder menü seçeneği ile oluşan hasarın ilk andan itibaren tespiti hızlandırılabilir. Temelde uygulamanın amacı afet öncesi, anı ve sonrasında afetzedeleri en iyi şekilde yönetilmesini sağlamaktır.

Arayüz

Türü

12 ŞUBAT 20162016

Mobil Kent Rehberi Uygulaması; il merkezi için, kente gelen yerli-yabancı turistlerin tarihi, kültürel ve turistik mekanlara ulaşabilmesini ve bu mekanlar hakkında bilgi edinebilmesini amaçlamaktadır.

Uygulama ile il merkezi içerisindeki hastaneler, kafeler, camiler, bankalar, akaryakıt istasyonları, kamu hizmetleri, okullar, alış-veriş merkezleri, taksi, otobüs ve tramvay durakları, müzeler gibi noktaları içermektedir. Ayrıca sahip olduğu toplu taşıma menüsü ile gidilmek istenen mekanlara, il merkezinde bulunan tramvay ve otobüs hatlarını kullanarak kişinin bulunduğu noktadan kolaylıkla ulaşabilmesine olanak sağlamaktadır.

Arayüz

Türü

androidphoneiphone

05 OCAK 20162016

Xamarin platformunda IOS ve Android işletim sistemleri için geliştirilmiştir. PT Agent uygulamasının verilerini Check-In ile aktarma uygulamasıdır.

Uygulama, başka bir uygulama olan PT Agent Uygulamasının yüklü bulunduğu cihaz hakkındaki şifrelenmiş bilgileri ana merkeze aktarmaktadır. Promotörlerin içinde bulunduğu gruplar arasında mesajlaşma özelliği bulunmaktadır. Mesajlaşma da fotoğraf paylaşımı da yapılabilmektedir. Uygulama ile Promotörlerin yapmış olduğu satış verileri de aktarılabilmektedir. Promotöre ait duyurular görüntüleme fonksiyonlarına sahiptir.

Arayüz

Türü

androidphoneiphone

30 AĞUSTOS 20152015

Uygulama ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 65355440-403.03.04/1278 Sayılı 19/09/2014 tarihli genelgesindeki şartlarını sağlayan VFR uçuş yapan hava araçlarına sivil hava araçları takip etmek amaçlanmıştır. Bu uygulama ile 2014-2015 arası yukarıdaki tanıma (VFR) uyan hava araçlarının 150 tanesinde aktif kullanılmıştır. Uygulama Android işletim sistemine sahip tablet veya telefon üzerinde üzerinde çalışıp, her açıldığında arka planda otomatik olarak başlar. Motor çalışma (Uçağın veya helikpter motoru ) durumunu özel bir algoritma ile tespit eder ve diğer konum bilgilerini bağlantı durumunu da göz önüne alarak uygun durumda sistemle paylaşır. Uygulama saniyede iki defa tabletin tüm konum, ivme verilerini kendi depolama alanına kaydeder, her 10 saniyede birde verileri ana takip sisteme iletir. Uygulamanın bu işlemleri yapması için tableti çalıştırmak yeterlidir, uygulama gerekli olan tüm adımları otomatik gerçekleştirir.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/hava-araclari-takip-sistemi-vfr-ucus-yapan-hava-araclarina-android/

Arayüz

Türü

13 ŞUBAT 20152015

Çalışmada hedeflenen Van ilinde bölge depo olarak faaliyet gösteren bir ilaç deposunun, 3 farklı şehir ve ilçelerine toplam 200 eczanenin ilaç siparişlerinin optimum dağıtım kanalları ile ulaştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada Araç Rotalama Problemine meta-sezgisel yöntem olarak Genetik Algoritma kullanılmıştır. Genel olarak çalışmanın amacı; Ecza deposunun mevcut dağıtım ağlarının gözden geçirilmesi(toplam araç sayısı, araç kapasiteleri, ağırlıkları, ortalama yakıt miktarı, dağıtım yapılan bölgeler ve toplam eczane sayısı) Genetik algoritma kullanılarak dağıtım ağlarının iyileştirilerek doğacak fırsatların değerlendirilmesi ve ölçeklendirilmesidir. Yapılan iyileştirilmeler ile yeni lojistik dağıtım modelleri oluşturularak daha verimli rotaların oluşturulması sağlanmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-dagitim-problemi-arac-rotalama-problemi-genetik-algoritma-c/

Arayüz

Türü

12 OCAK 20152015

Çalışmada ağırlıkları ve diğer Nodelerle ilişkileri verilmiş bir uzayda en yüksek ağırlığa sahip alt grafın bulunması amaçlanmıştır. Çalışma sonunda büyük bir arama uzayına rağmen doğru çaprazlama şekli ve oranı sayesinde çok kenarlı graflar bulunmuştur. Projede bu çalışma için en uygun olan Rulet tekeri çaprazlama modeli kullanılmıştır. Problemin Genetik Algortima ile çözümü için geliştirilen uygulama, c#(sharp) programlama dili ile yazılmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-maksimum-agirlikli-clique-problemi-mwcp-genetik-algoritma-c/

Arayüz

Türü

10 ARALIK 20142014

Çalışmada bir firmanın otobüs montajlama sistemindeki iş kaybını genetik algortima kullanarak en aza indirgemeye çalışılmıştır. Sistemdeki kısıtlar ve çift taraflı oluşu iş kayıplarını artırmaktadır. Proje normalde 658 dk. iş gücü kaybını, 187 dk. düşürmüştür. Problemin Genetik Algortima ile çözümü için geliştirilen uygulama, c#(sharp) programlama dili ile yazılmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-ile-cift-tarafli-montaj-hatti-dengeleme-csharp/

Arayüz

Türü

10 EKİM 20142014

Çalışmada bir kroki üzerinde bulunan noktalar arası rota ve yolun Genetik algortima ile bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada genetik algoritmanın kullanılmasının nedeni, genetik algoritmanın problemin doğasıyla ilgili herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymamasıdır. Temelinde gezgin satıcı problemine benzeyen çalışmanın , gezgin satıcı problemine benzer problemler içinde çözüm olması amaçlanmıştır.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/genetik-algoritma-kullanilarak-noktadan-noktaya-yol-ve-rota-planlama-csharp/

Arayüz

Türü

16 MAYIS 20122012

Bu çalışmada göğüs kanseri verileri üzerine bir veri madenciliği uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama ile göğüs kanseri verilerinden iyi huylu kanser verilerini yüksek doğrulukla tahmin edilmesi amaçlanmıştır. İyi huylu kanser verilerinin tahmin edilmesinin nedeni eldeki verilerle bir kanser verilerine test işlemi uygulamadan ilk anda teşhis edilmesini sağlamaktır.

İndir veya görüntüle : Bitirme Projesi

Arayüz

Türü

10 NİSAN 20122012

Çalışmada, öğrenme metodu için geri yayılım metodu, aktivasyon fonksiyonu için basamak fonksiyonu, ağırlık güncellemeleri için Hebbian Kuralı kullanılmıştır. Geliştirilen uygulama, PIC Assembly dili ile PIC16F84 mikrodenetleyicisi için kodlanmıştır. Uygulama, öğrenme işlemini başarı ile gerçekleştirerek, denenen tüm giriş verileri için doğru sonuçlar üretmiştir.

Çalışmanın ekran görüntüleri: http://www.bulentsiyah.com/yapay-sinir-agi-ile-xor-kapisi-pic-assembly/

http://www.bulentsiyah.com/yapay-sinir-agi-ile-and-kapisi-pic-assembly/

Arayüz

Türü